deska snowboardowa

Jak wybrać najlepszą deskę?

Coraz więcej osób porzuca narty na rzecz deski snowboardowej. Jazda na nartach jest dla nich mało emocjonująca, nudna, raczej jest to coś co można robić w ramach spokojnej rekreacji, a nie prawdziwego uprawiania sportu. Snowboard pozwala na wykonywanie różnych akrobacji na stoku i na rampie, dobry zawodnik nawet na prostej trasie będzie mógł efektownie zjechać.

Deska dla każdego

deska snowboardowaNarty i snowboard mają ze sobą wiele wspólnego. Nie ma dla nich osobnych torów, są wspólne. W obu przypadkach potrzebna jest stosowna ilość ubitego śniegu, by móc szusować na stoku. Do tego trzeba mieć kask, gogle i odpowiednie nieprzemakalne oraz ciepłe ubranie. Jednak przy jeździe na snowboardzie nie używa się kijków, a zawodnik stoi na desce bokiem, a nie przodem jak na nartach. Najważniejszą rzeczą przy jeździe na snowboardzie jest oczywiście deska. Im solidniejsza i bardziej wytrzymała tym lepiej. Jednak inna będzie deska snowboardowa dla amatorów, a inna dla profesjonalistów. Ci pierwszy powinni sięgać po deski możliwie jak najbardziej stabilne, wspomagające szybkie hamowanie (odpowiedni kształt) oraz o uniwersalnym zastosowaniu. Ci drudzy wiedzą już jaki styl jazdy preferują, czy wolą akrobacje, czy spokojną jazdę, na czym im najbardziej zależy podczas szusowania.

deska snowboardowaCo jest ważne przy desce? Są deski twarde i miękkie, proste i w kształcie biszkopta (szersze krawędzie przednie i tylne, środek zwężony), deski All-mountain i deski specjalistyczne. All-mountain jak sama nazwa wskazuje to deska na której można jeździć wszędzie. Jest to model polecany dla amatorów lub dla osób, które lubią szusować w różnym stylu, w różnych miejscach np. po równych i po wyboistych stokach. Deska Freestyle przyda się przy jeździe z przeszkodami, jak również do akrobacji na rynnie. Taka deska będzie krótsza i bardziej miękka, co ułatwia wykonywanie akrobacji. Deska musi mieć też odpowiednią długość i szerokość dobraną do naszego wzrostu. Warto wspomnieć o tym, że deski mają różne profile. Camber ma lekko wypukły środek, rocker ma formę banana, Flat jest całkiem płaski, istnieją także deski hybrydowe o nietypowych profilach.

Wybór najlepszej deski jest podyktowany tym, jaki styl jazdy preferujemy i na czym nam najbardziej zależy. Jedni wolą deski, które mają przede wszystkim zapewnić im bezpieczną i stabilną jazdę na stoku, inni wolą deski miękkie i krótkie, na których mogą wykonywać akrobacje. Z pewnością jeśli ktoś samodzielnie nie będzie potrafił wybrać deski to pracownicy sklepu snowboardowego mu w tym chętnie pomogą.