opony rowerowe

Jak dopasować opony do modelu rowera?

Wycieczki rowerowe są wspaniałą rozrywką zarówno dla osób kochających sporty ekstremalne, jak i dla rodzin z dziećmi. Wiadomo jednak, że obie grupy ludzi wybierze zupełnie inną trasę oraz inny sprzęt rowerowy. Sport ekstremalny, jakim jest downhill, charakteryzuje się zjazdem nierównymi i stromymi szlakami.

Różne rodzaje opon

 opony roweroweOsoby wybierające rekreacyjną przejażdżkę rowerem zdecydują się jednak na dość równy i prosty szlak, jakim jest np. ścieżka rowerowa. Bez znaczenia jaki typ kolarstwa się uprawia, szczególnie ważne jest bezpieczeństwo na rowerze. Przed każdym wyjazdem rowerowym, obowiązkiem rowerzysty jest sprawdzić stan opon w rowerze. Rower posiadający miękkie opony, które nie utrzymują powietrza, jest niezdolny do jazdy. Dlatego bardzo ważne jest, by zawsze posiadać zapasowe opony wysokiej jakości. Przed zakupem opon do roweru, należałoby zrobić dokładny research lub poprosić o poradę specjalistę. Na rynku istnieją dwa podstawowe typy opon: drutowane oraz zwijane. Do jazdy wyczynowej, ekstremalnej oraz jazdy rekreacyjnej po nierównych nawierzchniach (np. w lesie) są polecane opony rowerowe drutowane. Mają nieco większą masę od zwijanych, ale mają przy tym dobrą stabilizacją ogumienia. Są również tańsze od opon zwijanych, co jest dodatkowym atutem. Opony zwijane są lżejsze, przez co ich wymiana jest dużo łatwiejsza. Zamiast standardowego drutu, posiadają włókna kewlarowe. Wybierając opony do rowera, należy mieć również w pamięci, że różne opony są przeznaczone do innych typów rowerów, o czym powinien pamiętać każdy rowerzysta.

 opony rowerowePrzykładowo, do rowerów miejskich oraz trekkingowych przeznaczone są opony o rozmiarze 28”. Opony te doskonale radzą sobie np. z krawężnikami oraz z podjazdami. Rowery cruiser posiadają charakterystyczne opony balonowe, które gwarantują doskonałą przyczepność do podłoża. Zupełnie inaczej będą wyglądały opony do rowerów szosowych. Są one dużo węższe i lżejsze, przez co opór powietrza będzie znikomy, umożliwiając rowerzyście rozpędzenie się do dużych prędkości. Szczególnie godne polecenia są opony szosowe z technologią antyprzebiciową, dzięki której jazda podczas trudnych warunków atmosferycznych będzie jeszcze bezpieczniejsza. Coraz modniejsze, zwłaszcza w terenach górskich, stają się rowery typu fatbike. Opony do tych rowerów są niezwykle szerokie — ich szerokość wynosi od 10 do 12 centymetrów. Rowery te przystosowane są dla najbardziej wymagających rowerzystów do podróży w trudnych terenach. Warto mieć w domu przynajmniej jeden komplet opon rowerowych na zmianę. Kupując zestaw zapasowy należy pamiętać, że każdy model roweru wymaga innego typu opony. Aby mieć pewność dobrego zakupu, warto poprosić o radę specjalisty, który idealnie dopasuje opony do konkretnego modelu.

Ważne jest również dostosowanie rowera do do potrzeb użytkownika. Zupełnie inaczej będzie wyglądał rower do jazdy miejskiej oraz rower do jazdy wyczynowej i terenowej. Dostosowanie modelu do rodzaju jazdy ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo rowerzysty.